Strona główna Różne Jak dbać o drewniany dom: przewodnik po konserwacji

Jak dbać o drewniany dom: przewodnik po konserwacji

Szu
Jak dbać o drewniany dom: przewodnik po konserwacji

Wszyscy jednogłośnie mogą się zgodzić, że drewniane domy to przepiękne konstrukcje. Mają w sobie pewną nadzwyczajną, rustykalną atmosferę, której nie ma w sobie żaden inny materiał budowlany. Jednak domy z drewna to nie tylko sama przyjemność, należy też włożyć trochę czasu i wysiłku w ich konserwację.

Regularna konserwacja drewnianego domu to podstawa

Nie jest tajemnicą, że naturalny surowiec taki, jakim jest drewno wymaga regularnej i rygorystycznej konserwacji. W przypadku wnętrza drewnianego domu nie jest to trudne. Wszystko, co musisz zrobić, to zaopatrzyć się w środki czyszczące dedykowane do rodzaju drewna, z którego składa się Twój dom. Natomiast, jeśli chodzi o zewnętrzną część budynku, prace konserwacyjne są nieco bardziej skomplikowane. Pamiętaj, że na zewnątrz drewno jest narażona na liczne czynniki, które w niekorzystny sposób wpływają na jego strukturę. Najbardziej szkodliwe są czynniki atmosferyczne, na przykład, nadmierne promieniowanie UV, które sprawia, że drewno czernieje, natomiast obfity deszcz sprzyja rozwojowi pleśni. Kolejnym wrogiem drewnianych domów są owady, takie jak termity, chrząszcze czy mrówki, które stopniowo minimalizują zawartość celulozy i ligniny w drewnie, co w znacznym stopniu osłabia jego strukturę komórkową.

W przypadku drewnianej elewacji prace związane z konserwacją odbywają się mniej więcej co 5 lat i trwają prawie trzy dni. W ciągu tych trzech dni należy przeprowadzić kilka istotnych działań, które pozwolą ochronić domy drewniane całoroczne nie tylko przed wpływem niekorzystnych czynników, ale również przed procesem starzenia się. Zatem, aby móc czerpać radość z długowieczności oraz doskonałej kondycji swojego drewnianego domu należy wprowadzić kilka istotnych kroków związanych z jego konserwacją, takich jak:

1. Stała obserwacja

Aby wiedzieć, czego tak naprawdę wymaga Twoja drewniana elewacja, należy poddawać ją stałej obserwacji. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac konserwacyjnych, warto jest przespacerować się dookoła budynku, aby sprawdzić stan elewacji. Podczas tego procesu należy zwracać szczególną uwagę na rozmaite skazy w drewnie, takie jak pęknięcia, pleśń, itd. Oprócz samej obserwacji należy, oczywiście, naprawić te wszystkie uszkodzenia.

2. Dokładne oczyszczanie

Jeśli chodzi o konserwację drewnianego domu, to bardzo ważne jest jego dokładne czyszczenie. Drewno jest materiałem naturalnym, dlatego należy go oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń (jak brud, kurz, spaliny) oraz pozostałości po farbie. Jeśli pominiesz ten proces to stara farba zacznie się łuszczyć, a przez brud kolejna (nowa) warstwa farby nie przyjmie się z oczekiwanym skutkiem. Doskonałą metodą na oczyszczenie drewna jest użycie wody, mydła oraz gąbki lub szczotki o miękkim włosiu.

3. Systematyczne malowanie lub bejcowanie

Malowanie drewnianej elewacji budynku jest procesem, którego nie należy pomijać. Tylko w ten sposób drewno jest odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jednak, żeby malowanie przyniosło oczekiwane rezultaty musi odbywać się systematycznie co 4 lata. Natomiast, bejcę można stosować zamiast farby. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zachować naturalny kolor drewna, przy jednoczesnym zabezpieczeniu jego struktury.
Podsumowując, aby utrzymać prawidłowy stan domu z drewnianą elewacją, należy regularnie i rygorystycznie przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim, pamiętaj, aby stosować środki pielęgnacyjne oraz ochronne wszelkiego rodzaju: środki owadobójcze, środki grzybobójcze, farby, bejce itd. Tylko w ten sposób unikniesz kosztownych napraw i będziesz mógł się cieszyć trwałością budynku przez wiele lat.

0 Komentarz
0

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment