Strona główna Różne Ciekawostki o recyklingu na świecie

Ciekawostki o recyklingu na świecie

Szu

Ciekawostki o recyklingu na świecie

Recykling jest jednym z najważniejszych sposobów na ochronę środowiska. Dzięki niemu możemy zmniejszyć ilość odpadów, które trafiają do wysypisk i zanieczyszczają naszą planetę. Jednak czy wiesz, że recykling ma również wiele innych ciekawych aspektów? Poniżej przedstawiamy kilka fascynujących faktów o recyklingu na świecie.

1. Największy recykler na świecie

Kraje skandynawskie są znane ze swojej dbałości o środowisko i są uważane za liderów w dziedzinie recyklingu. Według raportu Eurostatu z 2018 roku, Norwegia zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem odzysku odpadów komunalnych – aż 97% wszystkich wyprodukowanych odpadów jest tam przetwarzanych. Na drugim miejscu znajduje się Szwecja (99%), a na trzecim Finlandia (93%). Warto również wspomnieć, że Norwegia jest jednym z niewielu krajów na świecie, które osiągnęły cel „zero waste” – czyli nie produkują żadnych odpadów.

Jednak największym recyklerem na świecie jest Tajwan. Kraj ten przetwarza aż 55% swoich odpadów, co jest najwyższym wynikiem na świecie. Tajwan wprowadził również system opłat za odpady, co zachęca mieszkańców do segregacji i recyklingu. Dzięki temu kraj ten osiągnął bardzo wysoki poziom odzysku odpadów.

2. Największy recyklingowy rynek

Chiny są największym producentem i eksporterem surowców wtórnych na świecie. Kraj ten przetwarza aż 70% globalnych odpadów plastikowych i papierowych. Jednak w 2018 roku Chiny wprowadziły zakaz importu niektórych rodzajów odpadów, co spowodowało zmniejszenie ilości przyjmowanych odpadów z innych krajów. W rezultacie inne kraje, takie jak Malezja czy Wietnam, stały się głównymi odbiorcami odpadów z Europy i USA.

Największym rynkiem recyklingowym w Europie jest Niemcy. Kraj ten przetwarza aż 66% swoich odpadów komunalnych, co daje mu drugie miejsce w rankingu po Norwegii. Niemcy są również liderem w recyklingu butelek PET – ponad 97% wszystkich butelek jest tam przetwarzanych.

3. Najbardziej nietypowe przedmioty poddawane recyklingowi

Recykling nie dotyczy tylko tradycyjnych materiałów, takich jak papier, plastik czy szkło. Wiele firm i organizacji na całym świecie zajmuje się również recyklingiem nietypowych przedmiotów, które mogą być przetworzone na nowe produkty lub surowce.

Na przykład w Japonii istnieje firma, która przetwarza zużyte gumy do żucia na podeszwy butów. W Stanach Zjednoczonych można znaleźć firmy, które recyklingują stare pianina i fortepiany, wykorzystując drewno do produkcji mebli lub innych przedmiotów. W Europie natomiast popularne są firmy zajmujące się recyklingiem starych opon samochodowych – z jednej opony można wyprodukować nawet 20 metrów kwadratowych dywanu.

0 Komentarz
0

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment