Strona główna Różne Ergonomiczna kuchnia – jak ją zaprojektować?

Ergonomiczna kuchnia – jak ją zaprojektować?

Szu
Ergonomiczna kuchnia - jak ją zaprojektować?

Kuchnia jest miejscem, w którym na co dzień spędzamy wiele czasu. Musi być więc nie tylko ładna, ale również praktycznie urządzona. O czym nie można zapomnieć zaczynając urządzanie kuchni?

Praktyczny rozkład mebli kuchennych

Urządzanie kuchni wcale nie jest tak skomplikowane, na jakie może wyglądać. Wystarczy zapamiętać kilka ważnych zasad, by stworzyć wygodną przestrzeń kuchenną i to bez pomocy profesjonalistów.

Pierwszym krokiem przy tworzeniu wygodnej kuchni jest rozplanowanie ułożenia mebli. Istotna jest ich ilość, rozmiar i sposób ustawienia. Na początek najlepiej zaplanować ustawienie najważniejszych elementów, czyli AGD: lodówki, piekarnika, kuchenki i okapu, a także zmywarki i zlewozmywaka. Zasady projektowania kuchni mówią, że ich ustawienie powinno być dopasowane do kolejności przygotowywania jedzenia. Kierując się tą zasadą najlepiej na skraju kuchni umieścić lodówkę, tuż obok zlewozmywak, a w dalszej części kuchenkę oraz piekarnik. Każdy z tych elementów musi znajdować się w zasięgu ręki, dzięki temu poruszanie się po kuchni będzie prostsze, a gotowanie dużo przyjemniejsze.

Wystarczająca ilość przestrzeni do przechowywania

Drugą ważną kwestią jest ilość miejsca przeznaczonego do przechowywania wszelkich kuchennych gadżetów, artykułów spożywczych i przede wszystkim naczyń.

Kuchenne półki muszą być dostosowane do domowników, ilości wymienionych wcześniej rzeczy a także trybu życia tych, którzy korzystają z kuchni. Klasyczne szafki kuchenne z pewnością sprawdzą się do przechowywania dużych zapasów i rozmaitych przetworów, z powodzeniem zastąpią spiżarnię. Duże szuflady sprawdzą się u osób, które cenią sobie wygodę, a odpowiednio zagospodarowane umożliwiają doskonałą segregację np. przypraw, sztućców a nawet herbat i ułatwiają utrzymanie porządku. W obu tych opcjach organizację przestrzeni ułatwiają rozmaite organizery oraz pojemniki do przechowywania. Witrynki wyjątkowo pięknie wyglądają, szczególnie z ustawioną wewnątrz kolorową porcelaną czy eleganckim szkłem, jednak są dużo bardziej wymagające w kwestii utrzymania porządku. Szafki narożne to spora oszczędność miejsca, lecz wygodne korzystanie z nich często wiąże się z koniecznością instalacji specjalnego systemu obrotowego, który ułatwi dotarcie do wnętrza szafki.

Najważniejsze wyposażenie kuchni

Ostatnią, ale równie istotną rzeczą jest wyposażenie kuchni, którym zapełnione będą szafki i które ułatwi codzienne czynności. Podstawa to ostre noże, deski do krojenia, wygodne patelnie i garnki dopasowane do rodzaju kuchenki, ale też mnóstwo mniej oczywistych gadżetów, jak np. duże miski, naczynia do serwowania, blachy do ciast, obieraki i wyciskarki, sitka i cedzaki oraz różne łopatki przeznaczone do gotowania. Te ostatnie muszą być dostosowane do rodzaju wybranych garnków, całkiem inne nadają się do tych z metalu, a inne do takich z powłoką ceramiczną czy teflonową.

Więcej o zasadach projektowania kuchni przeczytasz na stronie: https://cowkuchni.pl/

0 Komentarz
0

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment