Strona główna Europa Zwiedzanie Rzymu

Zwiedzanie Rzymu

Dob

Stare powiedzenie, wedle którego wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, jest aktualne również dziś jeśli spojrzymy na jego ulice wypełnione tłumami turystów. Stolica Włoch to jedno z najpopularniejszych miast odwiedzanych przez podróżników z całego świata. Stolica Świata (łac. caput mundi) jest miastem o bogatej i długiej historii, magnesem dla zwiedzających, którzy znajdą tutaj mnóstwo zabytków z przekroju wielu epok historycznych. Zwiedzanie Rzymu to fascynująca i pouczająca przygoda.

Zabytki Rzymu

Świetnie rozbudowana infrastruktura turystyczna sprawia, że zwiedzanie Rzymu jest nie tylko fascynujące ale również zwyczajnie wygodne. Aby jednak nie zagubić się w szerokim wachlarzu atrakcji jakie Rzym oferuje warto dokonać selekcji i wybrać najważniejsze miejsca jakie koniecznie należy zobaczyć w mieście nad Tybrem. Trzeba przy tym zaznaczyć, że każdy taki zestaw będzie wyborem subiektywnym. Trudno bowiem wyłonić jakiś kanon zabytków, które trzeba zobaczyć w Rzymie. Wobec tego zapraszamy na subiektywny wybór czterech (tylko tyle z racji formatu artykułu) miejsc godnych polecenia w Wiecznym Mieście (łac. Roma Aeterna) dokonany przez serwis podroznicy.net.pl.

Odwiedź Koloseum

Koloseum - miejsce chętnie odwiedzane w Rzymie

Zwiedzanie Rzymu warto rozpocząć od Koloseum

Koloseum to wspaniała pozostałość po czasach świetności Cesarstwa Rzymskiego. Swą obecną nazwę Amfiteatr Flawiuszów otrzymał w średniowieczu od potocznej nazwy posągu Nerona – Kolosa, który stał tuż obok amfiteatru. Ta bardzo charakterystyczna dla starożytności budowla ma kształt elipsy i wznosi się na wysokość czterech kondygnacji. Mogła pomieścić około 50 tysięcy widzów, co można porównać do pojemności współczesnych stadionów piłkarskich. W centrum budowli znajduje się arena – niegdyś  drewniana podłoga pokryta  warstwą piasku, która stanowiła między innymi miejsce walki gladiatorów, walki z dzikimi zwierzętami czy też rekonstrukcji bitew morskich. Upływ czasu odcisnął swe piętno na tej monumentalnej budowli. Pożary i trzęsienia ziemi dokonały znacznego uszczerbku na jej wspaniałości, jednak jej obecny stan i tak zapiera dech w piersi.

Zwiedzamy Panteon i Campo de Fiori

Zwiedzanie Rzymu - Panteon

Wybierając się do Rzymu warto odwiedzić Panteon

Jeśli zwiedzanie Rzymu zaczniemy od Koloseum to drugim w kolejności miejscem, które powinniśmy zobaczyć będzie Panteon. To budowla wzniesiona w 125 roku, na miejscu wcześniejszej świątyni, strawionej pożarem (zachował się oryginalny portyk z inskrypcją ku czci Agryppy, ówczesnego fundatora), w wyniku starań cesarza Hadriana, poświęcona została bóstwom planetarnym oraz ówczesnemu cesarzowi. Jej obecny stan pozwala na stwierdzenie, że jest to jedna z najlepiej zachowanych do naszych czasów budowli wzniesionych w czasach starożytnych.

Zwiedzanie Rzymu -Plac Campo de Fiori

Plac Campo de Fiori – obowiązkowy punkt w planie zwiedzania Rzymu

Kolejnym miejscem wartym obejrzenia w trakcie zwiedzania Rzymu jest naszym zdaniem Plac Campo de Fiori. Od starożytności miejsce tętniące życiem, które jednak w przeciągu wieków znacząco zmieniło swój charakter. W czasach Imperium Rzymskiego plac, usytuowany pomiędzy Teatrem Pompejusza a Tybrem miał charakter łąkowy; stąd pochodzi jego nazwa, która w tłumaczeniu znaczy tyle co pole kwiatów. W średniowieczu obszar wokół placu zaczął być stopniowo zabudowywany, sam plac zaś został wybrukowany i stał się miejscem targowym. Dynamicznie rozwijała się tutaj również kultura uliczna. Historia wyznaczyła temu miejscu jeszcze inną, mniej chwalebną rolę, mianowicie to tutaj dokonywano licznych egzekucji a jedną z najbardziej znanych i straconych osób był Giordano Bruno. Obecnie znajduje się tutaj targ kwiatów i warzyw a wieczorami plac zamienia się w miejsce spotkań.

Zwiedzanie Rzymu wzdłuż Via Apia Antica

Zwiedzanie Rzymu wzdłuż Via Appia Antica

Dla zwiedzających Rzym Via Appia Antica stanowi dużą atrakcję

Jeśli zaliczyliśmy już Koloseum, jeśli na mapie naszej wycieczki odhaczyliśmy Panteon i „pole kwiatów” warto przejść się wzdłuż rzymskiego odcinka Via Apia Antica – to najstarsza droga w stolicy Włoch, którą zwiedzający Rzym koniecznie muszą zobaczyć. Rozpoczyna się w Rzymie przy cyrku Maximusa i biegnie na południe w okolice Kapui pod Neapolem. Odcinek rzymskie tej wspaniałej pozostałości po infrastrukturze Imperium Rzymskiego  usłany jest przylegającymi, licznymi zabytkami. W związku z zapisami w prawie rzymskim, które zabraniały pochówku w obrębie murów miejskich, zmarłych grzebano poza miastem, wzdłuż dróg. Dlatego przemieszczając się wzdłuż regina varium (królowej dróg) jak starożytni Rzymianie nazywali Via Apia Antica, możemy podziwiać wspaniałe grobowce takie jak: grobowiec Scypionów, Katakumby Świętego Kaliksta czy  grobowiec Cecylii Metelli.

Noclegi w Rzymie

Wcześniej wspomniałem, że Rzym to miasto równie atrakcyjne co wygodne dla podróżników a to z tytułu znakomicie rozbudowanej infrastruktury turystycznej. Znalezienie noclegu w Rzymie nie jest wielkim problemem a jak dobrze poszukamy to również nasz portfel znacząco nie ucierpi. Hotele w Rzymie znajdują się praktycznie za każdym rogiem, od ofert pękają wyszukiwarki i porównywarki noclegów. Rzym oferuje zarówno hotele luksusowe jak i te o bardziej przystępnych cenach ale odpowiednim standardzie. Dla podróżnych, którzy chcą zaoszczędzić czekają znacznie tańsze hostele.

 

Linki zewnętrzne:

Rzym w Wikipedii

1 Komentarz
0

PODOBNE ARTYKUŁY

1 Komentarz

Meeatie.pl 15 grudnia, 2021 - 10:41 am

Moje marzenie – Rzym. Koniecznie muszę to wszystko zobaczyć. Oby w wakacje się udało. Bardzo na to liczę.

Leave a Comment