Strona główna Kuchnie regionalne Wpływ diety ketogenicznej na odchudzanie

Wpływ diety ketogenicznej na odchudzanie

Szu
Wpływ diety ketogenicznej na odchudzanie

Dieta ketogeniczna a odchudzanie

Dieta ketogeniczna to jeden z najpopularniejszych sposobów odchudzania ostatnich lat. Dzięki wielu pozytywnym efektom dieta ta jest stosowana przez wiele osób w różnych kategoriach wiekowych. Stosują ją osoby, które nie tylko chcą schudnąć, ale również zachować zdrowie na dłużej.

Podstawowe zasady diety ketogenicznej

Podstawowym założeniem diety ketogenicznej jest znaczne zwiększenie tłuszczów w naszej diecie. Szacuje się, że ok. 80-90% energii w diecie ketogenicznej powinno być pobierane właśnie z tłuszczów. Pozostałe 10-20% to energia pobierana z węglowodanów i białka. Czy te proporcje nie są zbyt duże? Okazuje się, że w momencie wyczerpania źródeł węglowodanowych, organizm zacznie pobierać energię z tłuszczów, co znacznie może przyśpieszyć spalanie tkanki tłuszczowej, której chcemy się pozbyć. O zdrowotnych właściwościach diety ketogenicznej pisze już sporo blogów jak np. https://dietetyk.edu.pl/.

Co możemy jeść na diecie ketogenicznej? Lista jest bardzo długa, a znajdują się na niej mięso, jaja, ryby, warzywa oraz nabiał i orzechy. Należy jednakże odstawić wszelkiego rodzaju słodycze, napoje słodzone oraz owoce. One również zawierają w sobie cukier, który mógłby zmniejszyć efekty naszej kuracji ketogenicznej. Co ważne, należy również znacząco ograniczyć produkty zbożowe.

Zalety diety ketogenicznej

Istnieją dwie najważniejsze zalety stosowania diety ketogenicznej. Pierwszą z nich są skuteczne wyniki odchudzania. Dieta ketogeniczna gwarantuje stopniową oraz regularną redukcję masy ciała, która jest celem wielu z nas. To wszystko bez głodówek oraz innych eksperymentalnych działań. Inną zaletą jest poczucie lekkości oraz świetnego samopoczucie kilka miesięcy po rozpoczęciu kuracji ketogenicznej. Na samym początku może być ciężko ze względu na znacznie zmniejszoną podaż węglowodanów, jednakże z biegiem czasu organizm przechodzi w stan tzw. ketozy, podczas której zdobywa energie z tłuszczów.

Dieta ketogeniczna jest również polecana pacjentom cierpiącym na wiele chorób. Pozytywne działanie diety zauważono u osób cierpiących m.in. na: stwardnienie guzowate, zespół Retta, zespół Dravet oraz zespół Doose.

Czy warto stosować dietę ketogeniczną myśląc o odchudzaniu?

Dieta ketogeniczna może być rozwiązaniem na wszystkie nasze bolączki związane z odchudzaniem. Nie ma jednak żadnych wątpliwości. Jest to dieta jak każda inna i wymaga ona zaangażowania oraz czasu. Efekty stosowania tej diety mogą być naprawdę zadowalające, ale wymaga ona od osoby szczególnego samozaparcia zwłaszcza w początkowych okresach. Mogą wtedy pojawić się mdłości oraz zawroty głowy spowodowane obniżeniem poziomu cukru we krwi. Po przezwyciężeniu trudności będziemy mogli cieszyć się z niesamowitych efektów.

Należy jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do diety należy skontaktować się z dietetykiem, który profesjonalnie doradzi, którą dietę najlepiej wybrać. Dieta ketogeniczna mimo znakomitych efektów, nie jest przeznaczona dla wszystkich i nie każdy będzie się dobrze czuł korzystając z niej.

0 Komentarz
0

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment