Strona główna Różne Waluta w Egipcie

Waluta w Egipcie

Szu
Waluta w Egipcie

Waluta w Egipcie to funt egipski. Na jeden funt składa się sto piastrów. W obiegu znajdują się banknoty o następujących nominałach: 25, 50 piastrów; 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów, a także monety: 5, 10, 20, 25 i 50 piastrów oraz 1 funta. Dodać przy tej okazji trzeba, że monety są raczej dość rzadko używane. Aby mieć orientację w tym, jak to mniej więcej przenosi się na znane nam waluty, wygląda to w ten sposób, że za jedną złotówkę kupimy 2 funty egipskie, za jedno euro – osiem, a za dolara – sześć. Pieniądze wymieniane są przez turystów najczęściej na lotniskach oraz w hotelach, chociaż jest to o wiele mniej korzystne aniżeli wymiana w bankach. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że funty egipskie są poza granicami tego kraju tak na dobrą sprawę bezużyteczne.

Rzecz jasna istnieje możliwość wymienienia ich na euro czy dolary (taką właśnie walutę najlepiej zabierać ze sobą, jadąc do Egiptu), jednakże akurat w tę stronę kurs jest wyjątkowo niekorzystny, więc to się nie opłaca (podobnie to wygląda w innych krajach afrykańskich – np. waluta w Kenii też jest użyteczna praktycznie tylko na terenie tego kraju). Najczęściej dokonanie wymiany waluty na funty egipskie nie jest obłożone żadną prowizją. Co najwyżej w niektórych sytuacjach turysta może zetknąć się z tym, że będzie wymagana od niego opłata skarbowa w wysokości około 30 piastrów. Zakupy w Egipcie robi się w sklepach oraz na bazarach. W tym pierwszym przypadku ceny są stałe, w drugim – nie. Kupując cokolwiek na bazarach, trzeba pamiętać o zwyczajach panujących w krajach arabskich – ze sprzedawcą obowiązkowo należy się targować o cenę. Nie ma więc takiej opcji, aby od razu uzyskać informację na temat tego ile konkretnie za dany produkt trzeba zapłacić. W przeciwnym wypadku turysta, który nie chce się targować, nie będzie chętnie przez sprzedawców obsługiwany. Poza tym zapłaci za towar zdecydowanie więcej niż jego realna wartość. Targowanie się zawsze zajmuje trochę czasu, trzeba być więc cierpliwym i konsekwentnie dążyć do postawienia na swoim. Rozmaite sklepiki z pamiątkami czynne są od rana do bardzo późnych godzin nocnych.

Jeśli ktoś decyduje się tutaj kupić coś ze złota bądź też papirus, musi być wyjątkowo ostrożny – a to z tego powodu, że często są tutaj sprzedawane znakomicie wykonane podróbki. Warto też mieć na uwadze pewne zwyczaje charakterystyczne dla krajów islamskich. Nie należy być zaskoczonym, kiedy będzie się zaczepianym przez tubylców – pada wtedy słowo „bakszysz” co znaczy „podziel się majątkiem”. Od przyjezdnych na każdym korku oczekuje się napiwków, lepiej je dawać, gdyż w przeciwnym wypadku jakość usług automatycznie się pogarsza. Dla turystów Egipt nie jest drogim krajem. Kilka dolarów na dzień w zupełności wystarcza. Najwięcej zapłacić trzeba za zwiedzanie różnych atrakcji turystycznych – np. za przyjemność ujrzenia piramid trzeba zapłacić ok. 90 funtów egipskich. Przykłady innych cen: litr benzyny – ok. 1 funta, obiad w restauracji – od 20 do 50 funtów etc.

Artykuł przygotowany we współpracy z: http://okiemturysty.pl/porady/waluta-egiptu/

0 Komentarz
0

PODOBNE ARTYKUŁY