Strona główna Polska Zakopane i okolice – przewodnik praktyczny

Zakopane i okolice – przewodnik praktyczny

Szu
Zakopane

Zakopane nie bez powodu nazywane jest zimową stolicą Polski. Ten największy kurort polskich Tatr oferuje setki atrakcji dla każdego, stanowi fantastyczną bazę noclegową i gwarantuje wspaniałe widoki. To często miejsce, od którego zaczyna się miłość do polskich gór – choć przepełnione turystami i stosunkowo drogie, niesamowita atmosfera Krupówek, wspaniałe szlaki górskie i dostęp do ośrodków sportowych to rzeczy, w których można się zakochać od pierwszego pobytu.

Zakopane jako tatrzańska baza wypadowa

Zakopane jako tatrzańska baza wypadowaLetni pobyt w Zakopanem to doskonała okazja do górskich wycieczek i aktywnego wypoczynku. Wspaniałą przygodą dla całej rodziny jest spływ Przełomem Dunajca czy korzystanie z bogatej oferty ośrodków sportowych: aquaparku, jazdy konnej czy wypożyczalni rowerów. Oczywiście będąc w Tatrach należy przygotować odpowiednie ubranie i obuwie, które pozwoli nam cieszyć się z widoków, jakie oferuje Tatrzański Park Narodowy. Z Zakopanego dostaniemy się samochodem lub komunikacją miejską m. in. nad Morskie Oko, do Doliny Kościeliskiej i Chochołowskiej czy na Kasprowy Wierch.

Dla początkujących z pewnością dobrym wyborem będzie spacer nad Morskie Oko – polodowcowe jezioro, które zachwyca swoją przejrzystością i otoczeniem szczytów górskich. Pokonanie asfaltowej drogi zajmuje niespełna trzy godziny (w stronę powrotną nieco ponad dwie) a obejście jeziora dookoła – 50min. Przy samym Morskim Oku możemy wypocząć w schronisku, które oferuje noclegi i obiady dla turystów.

Dolina Kościeliska uznawana jest za jedną najbardziej malowniczych po polskiej stronie Tatr. Spacer doliną, która ma 9km długości i prawie 30km szerokości pozwala dotrzeć także do takich części Tatr jak Tomanowa Przełęcz, z której rozciąga się widok na panoramę gór czy do innych, mniejszych dolin. Dolina Kościeliska obfituje także w jaskinie, z których najsłynniejszą, ciągnącą się na prawie 800 metrów, jest Jaskinia Mroźna.

Droga na szczyt

Kasprowy WierchBędąc w Zakopanym nie sposób nie wdrapać się choćby na jeden górski szczyt. Do wyboru mamy od niskiej, doskonałej dla początkujących Gubałówki, przez Kasprowy Wierch i Giewont, aż po najwyższy szczyt Tatr – Rysy. W pobliże wszystkich tych miejsc bez problemu dojedziemy komunikacją miejską lub dzięki prywatnym przewoźnikom autokarowym.

Gubałówka to szczyt, który możemy zdobywać przez cały rok. Na górze znajdują się ośrodki narciarskie, liczne lokale gastronomiczne i tory saneczkowe. W obie strony można wjechać wyciągiem krzesełkowym lub torowym w cenie kilkunastu złotych – szczególnie polecane jest to rodzinom z dziećmi, osobom starszym lub niepełnosprawnym.

Kasprowy Wierch jest nieco bardziej wymagającym szczytem, choć trasa z Kuźnic traktowana jest jako jedna z łatwiejszych, doskonała dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z górami lecz nie są całkowicie pozbawieni kondycji. Dla pozostałych możliwy jest wjazd kolejką linową, która dodatkowo pełni funkcję punktu widokowego – wznosząca się kolejka umożliwia podziwianie panoramy Tatr z całkowicie innej perspektywy. Niestety, wjazd kolejką na Kasprowy Wierch jest stosunkowo drogi – jest to koszt ponad 60zł.

Bardziej zaawansowanym turystom można polecić Giewont (ze względu na swój kształt nazywany „Śpiącym Rycerzem”), Rysy (najwyższy szczyt polskich Tatr) czy Orlą Perć (najtrudniejszy szlak górski w okolicach Zakopanego).

Kultura i sztuka

KrupówkiW Zakopanem odnajdą się także miłośnicy kultury i sztuki. Muzeum Tatrzańskie to zespół budynków, w których można podziwiać stałe i czasowe ekspozycje m. in. Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Stylu Zakopiańskiego i stałe wystawy dotyczące twórców pochodzących lub mieszkających w miejscowości. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Zakopanym jest Cmentarz Zasłużonych na Pękowym Brzyzku. Istniejący od 1850 roku jest miejscem pochówku artystów sportowców i osób, które wykreowały dzisiejszy wygląd Zakopanego: Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Stanisława Ignacego Witkiewicza czy Jana Długosza.

Zdecydowanie największym ośrodkiem kulturowym w Zakopanem są Krupówki – główna ulica miasta, na której znajdziemy restauracje, bary, galerie, sklepy, stoiska handlowe i punkty rozrywkowe. Krupówki mają swój niepowtarzalny urok, którego na daremno można szukać w innych tatrzańskich miejscowościach: to tutaj zjeżdżają się ludzie z całego kraju a górski klimat doskonale sprzyja nocnemu życiu.

Noclegi i ceny

Zakopane jest najbardziej popularną miejscowością polskich Tatr. Znajdziemy tutaj zarówno luksusowe hotele jak i domki letniskowe, tanie motele czy prywatne kwatery. Pokoje w czasie sezonu – latem oraz zimą – są stosunkowo drogie, podobnie kwestia wyżywienia. Oczywiście, na Krupówkach znajdziemy również bary szybkiej obsługi i sklepy spożywcze, natomiast szukając odpowiedniej kwatery warto zwrócić uwagę na możliwość korzystania z lodówki czy kuchenki, co pozwoli ograniczyć koszty wyżywienia. Jeśli chodzi o rezerwacje noclegów, najbardziej rozchwytywane są one przed Bożym Narodzeniem i Sylwestrem. Wybierając się pod koniec roku do Zakopanego, warto już w wakacje rezerwować miejsce noclegowe – szczególnie, jeśli bierzemy pod uwagę wynajem całego domku. Jeśli nie zależy nam na określonym standardzie lub cenie, przez większość roku bez problemu znajdziemy nocleg w Zakopanym lub tańszy, w ościennej miejscowości. Połączenie autokarów i autobusów między poszczególnymi atrakcjami również jest bardzo dobre i stosunkowo tanie: zwykle bilet kosztuje w granicach 5zł.

Zakopane ma tylu samych zwolenników, co zagorzałych przeciwników. Niektórzy narzekają na ogromną ilość turystów i wysokie ceny, inni podkreślają wyjątkowy klimat Krupówek i doskonały dojazd do wielu szlaków. Faktem jest, że każdy miłośnik gór choć raz powinien zobaczyć Zakopane – i być może wracać co roku.

0 Komentarz
0

PODOBNE ARTYKUŁY