Strona główna Europa Zabytki Stambułu

Zabytki Stambułu

Dob

Stambuł jest jedyną metropolią na świecie położoną na dwóch kontynentach. To swoiste umiejscowienie w rozkroku, jedną noga w Azji, drugą w Europie sprawia, że dawna stolica Imperium Osmańskiego (jako Konstantynopol) jest miastem multireligijnym i niejednoznacznym. Tutaj krzyżuje się historia ze współczesnością, europejskie dążenia i autorytaryzm, wreszcie tutaj nakładają się na siebie islam, chrześcijaństwo i judaizm. Zabytki Stambułu przemawiają do nas wiekami wspaniałej historii, są bramą do poznania złożoności dziejów tego miasta. W niniejszym artykule przedstawimy 3 najważniejsze zabytki Stambułu, które każdy powinien zobaczyć na własne oczy.

Najważniejsze zabytki Stambułu

Wybierając się do Stambułu trudno jest dokonać selekcji miejsc wartych zobaczenia. Miasto o tak długiej i bogatej historii ma nam naprawdę wiele do zaoferowania. Zabytki Stambułu to cała masa meczetów, kościołów, synagog, pałaców, muzeów, pomników oraz innych ciekawych miejsc. Na potrzeby tego artykułu dokonaliśmy jednak wyboru trzech zabytków, absolutnie kluczowych dla rozpoczęcia przygody z historią największego miasta Turcji.

Hagia Sophia

Zabytki Stambułu - Hagia Sophia

Hagia Sophia – perła Stambułu

W historii Hagii Sophii jak w lustrze odbijają się dzieje Stambułu. Obecnie mieści się tutaj muzeum ale na przestrzeni wieków budynek pełnił funkcje najpierw świątyni chrześcijańskiej a później meczetu. Niewątpliwie momentem przełomowym dla tego najistotniejszego zabytku Stambułu było zdobycie miasta przez Osmanów w 1453 roku. Wówczas to świątynia zaczęła tracić swój chrześcijański charakter stając się meczetem. Pożary i trzęsienia ziemi dawały się we znaki tej świątyni, jednak za każdym razem była błyskawicznie odbudowywana. Odbudowa wiązała się często również z rozbudową całego kompleksu o bibliotekę czy lożę sułtańską. Kiedy państwo tureckie stało się świecką republiką świątynia przestałą pełnić funkcję religijną i zostało tutaj umiejscowione muzeum. Najbardziej charakterystycznym elementem budowli jest wspaniała kopuła oraz wysokie minarety. Wnętrze wypełnione jest świetnie zachowanymi mozaikami. Bez wątpienia Hagia Sophia to podstawowy przystanek na mapie zwiedzania Stambułu.  Świetna architektura, wspaniale zdobione wnętrza gdzie unosi się duch historii. Tego po prostu trzeba zasmakować!

Topkapi – pałac sułtana

Zabytki Stambułu - Pałac Topkapi

Pałac Topkapi zachwyca swym rozmachem

Kolejnym zabytkiem Stambułu, który koniecznie należy zobaczyć jest pałac Topkapi. To dawna rezydencja sułtanów a obecnie muzeum. Budowla powstała w latach 1453-1456 a więc zaraz po opanowaniu Konstantynopola przez Osmanów. Na przestrzeni wieków pałac był wielokrotnie przebudowywany. Do naszych czasów zachował się charakterystyczny układ kompleksu złożonego z czterech dziedzińców, do których dostęp był stopniowany. Pierwszy dziedziniec – tzw. dziedziniec janczarów – był miejscem ogólnodostępnym, natomiast dziedziniec trzeci to już prywatna rezydencja sułtana z biblioteką i skarbcem. Ciekawy opis tego miejsca i wrażeń jakie wywołuje znajdziemy w powieści „Nazywam się czerwień” tureckiego pisarza Orhana Pamuka, w której to główny bohater ma przyjemność zajrzeć nawet do sułtańskiego skarbca. W pałacu Topkapi umiejscowiony był również Harem jako całkowicie prywatna część kompleksu. Tutaj znajdowała się cześć mieszkalna rodziny sułtana, którą zarządzała matka panującego. Pałac Topkapi bez wątpienia wart jest aby poświęcić mu nieco czasu i uwagi.

Zabytki Stambułu – Muzeum Adama Mickiewicza

Na koniec coś dla podróżnych z Polski. Jak wiadomo wiatr historii zagnał naszego narodowego wieszcza na pewien czas  aż do odległego Stambułu. Mieszkał tam i zmarł w 1855 roku w domu, w którym obecnie mieści się muzeum jego imienia. Na stulecie jego śmierci otwarto tu specjalną ekspozycję, natomiast w podziemiu zainstalowano symboliczną kryptę. Z pewnością miejsce to warte jest polecenia dla podróżnych, pokazuje jak zawiłe były losy Polaków na emigracji w XIX wieku.

Bezpieczeństwo w Stambule

Każdy kto wybiera się do Turcji powinien posiadać choć podstawową wiedzę o aktualnej sytuacji politycznej tego kraju. Faktem jest, że całkiem niedawno w Turcji miał miejsce nieudany zamach stanu. Od tego czasu państwo zmierza coraz bardziej ku autorytaryzmowi. Turcja jest również zaangażowana w konflikt syryjski i prowadzi niejednoznaczną politykę wobec państwa islamskiego – Daesh, co może ale nie musi prowokować ewentualne zamachy terrorystyczne. Musimy bacznie śledzić komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych i ewentualnie lokalne media. Ale ostatnie wydarzenia w Europie pokazują, że w zasadzie nigdzie nie możemy się czuć w pełni bezpiecznie. Czy to ma oznaczać, że powinniśmy zaprzestać podróży? Oczywiście,  że nie! Ale warto wybierać się w podróż z pełną świadomością co ewentualnie może nas czekać na miejscu i jak zachować maksymalną możliwą ostrożność.

0 Komentarz
0

PODOBNE ARTYKUŁY