Strona główna Europa Ostra Brama w Wilnie

Ostra Brama w Wilnie

Szu
Ostra Brama w Wilnie

Jeśli jest jakieś miejsce najbardziej kojarzone z Wilnem – to jest to właśnie Ostra Brama w Wilnie. O Ostrej Bramie słyszał chyba każdy, nawet jeśli nigdy nie miał okazji zwiedzać tego miasta. Ostra Brama to wyjątkowe miejsce dla Polaków, zaś turyści z Polski obowiązkowo udają się na ulicę Ostrobramską, by ujrzeć to, co opisywał w swych dziełach Adam Mickiewicz.

Ostra Brama w Wilnie

Ostra Brama w Wilnie

Ostra Brama w Wilnie – święte miejsce

Ostra Brama to jednak miejsce wyjątkowe nie tylko dla Polaków. To najświętsze miejsce w całym Wilnie i każdy chrześcijanin będący na Litwie odczuwa potrzebę jej zobaczenia. Ostra Brama to przecież, obok Jasnej Góry, najważniejsze sanktuarium maryjne istniejące na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Obraz Madonny z Ostrej Bramy był przez lata dla wielu Polaków również ważnym symbolem – symbolem walki o niepodległość. Tu Polacy modlili się w okresie zaborów, tu Piłsudski dziękował Madonnie za odzyskanie niepodległości. Modlił się tu również sam Jan Paweł II.

Kaplicą oraz tak znanym w Europie obrazem Madonny ostrobramskiej przez lata opiekowali się karmelici bosi w pobliskiego klasztoru. W XVIII wieku było to największe sanktuarium maryjne na Litwie. Wierzono, że tutejszy obraz posiada cudowną moc i może uchronić całe narody przez katastrofą. W 1927 roku obraz został koronowany. O tym, jakie ma on znaczenie najlepiej może świadczyć fakt, że nawet komuniści, tak ochoczo zamykający wszystkie kościoły i klasztory w okolicy, nie odważyli się tknąć tego obrazu. Ważny jest jednak nie tylko obraz samej Madonny. Ważna jest i sama brama.

Panorama Wilna

Panorama Wilna

Brama, przy której znajduje się kaplica z cudownym obrazem, to jedyna zachowana z pięciu dawnych bram miejskich Wilna. Została zbudowana na początku XVI stulecia w stylu gotyckim razem z całym systemem murów obronnych. Skąd jej oryginalna nazwa? Nazwa pochodzi od fragmentu miasta, zwanego Ostrym Końcem. Przy bramie tej wkrótce powstała kaplica.

Pierwszą, drewnianą kaplicę wybudowano jeszcze w latach 1671-72. W początkach XVIII wieku w jej miejscu wzniesiono kaplicę murowaną, która z pewnymi zmianami przetrwała do dziś.
Ta ukończona w 1715 roku barokowa kaplica ma charakter łuku triumfalnego, wzniesionego na cześć Marii. W pierwszej połowie XIX wieku kaplicę tę przebudowano, nadając jej bardziej klasycystyczną formę. Dodano wówczas balustrady, powiększono okna. Na balustradach zamieszczono trzy herby: Marii, a po jej obu stronach herby Litwy oraz Polski. Pod koniec XVIII wieku naprzeciw kaplicy wybudowano galerię, która miała służyć przybywającym pod Ostrą Bramę wiernym.

Matka Boska Ostrobramska

Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej

Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej

Wejście do tej kaplicy jest jednocześnie wejściem do kościoła św. Teresy. W kaplicy najważniejszym elementem wnętrza jest oczywiście cudowny obraz. Przedstawia on Marię bez dzieciątka, a namalowany został temperą na dębowych deskach. Kto namalował ów wizerunek Madonny, tego do dziś nie wiemy. Znana jest tylko przypuszczalna data powstania obrazu, między 1620 a 1630 rokiem. Obraz powstał najprawdopodobniej w Wilnie, choć jeszcze nie tak dawno dominowało przekonanie, że został wykonany w Krakowie.

W kaplicy z cudownym obrazem do dziś odprawiane są nabożeństwa. Msze prowadzone są w językach polskim oraz litewskim.

 

 

Polecamy plecaki turystyczne:

 


Ostra Brama w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ostra_Brama_w_Wilnie

1 Komentarz
0

PODOBNE ARTYKUŁY

1 Komentarz

xpages.pl 15 grudnia, 2021 - 10:57 am

Też byłam, piękny obraz. W ogóle całe Wilno jest piękne i zawiera całe mnóstwo polskich akcentów. Polecam też zobaczyć cmentarz na Rossie

Komentarze nieaktywne